Ošetřovné čerpané v souvislosti s Koronavirem a nárok na řádnou dovolenou
Léto a prázdniny se kvapem blíží i v době Koronavirové a mnoho zaměstnanců, zvláště těch, kteří byli pandemií nuceni delší dobu pobývat na ošetřovném, pátrá po tom, jak to bude s nárokem na řádnou dovolenou a zdali se tato dovolená nebude krátit. Podívejte se s námi, co k danému tématu říká zákon a odborníci.

Nárok zaměstnance na dovolenou se i v době Koronaviru řídí zákoníkem práce a případně mimořádnými doplňujícími předpisy
Zásadní je, že nárok zaměstnance na dovolenou se i v době mimořádné situace, která nastala v souvislosti s Koronavirem, řídí zákoníkem práce a jeho ustanoveními o dovolené především v paragrafech 212 až 214.
Nárok na řádnou dovolenou za kalendářní rok nebo jeho poměrnou část vzniká každému zaměstnanci v pracovním poměru, který v daném kalendářním roce odpracoval pro zaměstnavatele alespoň šedesát dnů. Pokud zaměstnanec odpracoval v pracovním poměru pro téhož zaměstnavatele nepřetržitě méně než uvedených 60 dnů, ale déle než měsíc náleží mu poměrná část dovolené. Poměrná část znamená za každý celý odpracovaný kalendářní měsíc jednu dvanáctinu z dovolené za kalendářní rok. Na daném místě je třeba ještě podotknout, že jako výkon práce se posuzuje nejen faktický výkon pracovní činnosti, ale také čerpání mateřské dovolené i řádné dovolené i překážky v práce na straně zaměstnance typu svatby či pohřbu a taktéž čerpání ošetřovného. Pokud tedy zaměstnanec dané podmínky splňuje, nárok na dovolenou mu navzdory epidemii i v roce 2020 vznikl.
Ošetřovné je tedy z hlediska zákona výkon práce, který dovolenou nekrátí
Výše uvedené překážky v práci na straně zaměstnance včetně uvedeného ošetřovného jsou z pohledu zákona uznávány jako překážky zásadně důležité a uznávané, které do práva na dovolenou nezasahují a nekrátí ji.
Samozřejmě v dané záležitosti zákon vnímá běžné ošetřovné, čerpané z nemocenského pojištění na dítě do deseti let v souvislosti s nemocí a potřebou ošetřování nemocného dítěte.
Specifická situace a zásah vyšší moci v souvislosti s epidemií si vyžádala i specifickou úpravu podmínek ošetřovného předpisem schváleným ve stavu legislativní nouze a tato úprava se vztahuje i k tomu, že i dlouhé ošetřovné v době pandemie se považuje za výkon práce a dovolenou zaměstnancům tedy krátit nebude. Více zde.
Podobné články
Poskytnutí cestovních náhrad zaměstnanci dočasně přidělenému do zahraničí není snadné
Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli není nic neobvyklého ani nezákonného a zaměstnavatelé…
Více informacíPráce přesčas a zohlednění či nezohlednění odměny ve mzdě
Při práci zaměstnanců přesčas si zaměstnavatelé musí kromě jiných pravidel hlídat otázku spravedlivého…
Více informacíNadnárodní podniky budou muset v ČR nově odvádět alespoň minimální daň z příjmu
Alespoň minimální daň z příjmu 15% budou muset v naší zemi povinně nově odvádět všechny velké skupiny…
Více informacíPřerušení dovolené z důvodu nemoci nebo úrazu
Co se děje s dovolenou v případě, že zaměstnance během jejího čerpání postihne nemoc či úraz? Je možné si dny…
Více informací