Otevření hranic pro cizince je v nedohlednu a například soukromé kliniky zkusí požádat premiéra o výjimku
Uzavřené hranice jsou jednou u největších ran, které také tuzemskému podnikání zasadila současná krize způsobená šířením infekční nemoci Covid-19. Některé firmy, jejichž podnikání je zcela či z převážné části postavené na zahraniční klientele už svůj boj pomalu vzdávají. Jiní, ale všemožně hledají cestu, jak se dostat přes všechna úskalí a pokračovat. Bojují podnikatelé v cestovním ruchu, ale i soukromé kliniky.

Otevření našich hranic cizincům rozhodně nebude rychlé a může přijít i za déle než půl roku
Co se týče tuzemské situace ohledně vývoje nemoci Covid-19 troufají už si občas rozhodující činitelé do pozitivních zpráv o dalším vývoji, avšak pro otázky ohledně opětovného otevření našich hranic cizincům to však neplatí. V uvedené záležitosti je zatím, hluboká nejistota a nikdo z politiků či hygieniků se zatím nějak jednoznačně vyjádřit netroufá. Všichni zúčastnění se však shodují v tom, že daný proces bude trvat měsíce. Optimisté hovoří o dvou až třech měsících, ale ti opatrnější vidí otevření hranic až nejdříve za šest měsíců a déle.
Podle ministerstva zdravotnictví je v dané záležitosti potřeba velká opatrnost s ohledem na situaci v ostatních státech. Ministr zdravotnictví rozhodně odmítá otevření hranic v nejbližších týdnech či měsících. Tato vyjádření však působí velmi zhoubně na podnikatele v mnoha oblastech podnikání. Mnozí přiznávají, že bez klientů jejich firmy přežijí v agónii už jen pár dnů. Ti bojovnější šetří, jak se dá, firmy drží v jakési hibernaci a ani zaměstnance zatím propouštět nechtějí. Uvedená těžká situace se však netýká jen firem, které jsou nějak napojené na cestovní ruch, restaurační či ubytovací služby a podobně, ale zasahuje i do oblasti medicínské.
Velké potíže mají i soukromé kliniky, které přináší významné vklady do státního rozpočtu a dávají práci mnoha zaměstnancům
Podnikání se před současnou krizí mělo v naší zemi čile k světu i v oblasti soukromých klinik, které poskytují služby právě zahraničním klientům a přináší nejen syté sousto státnímu rozpočtu, ale zaměstnávají také nemalý počet zaměstnanců a šíří do světa prestiž naší medicíny. Ty nejodolnější z daných firem nyní otevřeně říkají, že současný stav už rozhodně nevydrží pět měsíců či dokonce ještě déle.
Přes závažnost situace, chtějí dané kliniky zkusit všechny možnosti, které by jim mohly pomoci k záchraně. Dvanáct odvážných u daného segmentu se dokonce chystá žádat vládu a premiéra o výjimku pro své pacienty ze zahraničí. Jedná se i o to, aby tito pacienti mohli začít přijíždět co nejdříve po skončení nouzového stavu.
Uvedení pacienti by samozřejmě mohli přijíždět jen s jednoznačně negativním testem na Koronavirus a s už hotovými předoperačními vyšetřeními a bezprostředně po přijetí by daní klienti podstoupili další test na Koronavirus. Testy si tyto kliniky chtějí opatřovat a hradit samy.
Pokud vláda tuto výzvu nevyslyší, bude to nejspíš znamenat nejen konec daných zařízení, ale konec medicínské turistiky, která je jednou z významných opor tuzemské ekonomiky a v žádném případě nejde o oporu zanedbatelnou.
Podobné články
Zálohy na sociální pojištění budou pro začínající podnikatele možná nižší i při úsporných opatřeních
Jak již většina občanů stačila postřehnout, chystá vláda kvůli obrovským dluhům státního rozpočtu razantní…
Více informacíOSVČ pečující o děti do čtyř let budou moci podnikat na vedlejší činnost i bez čerpání rodičovského příspěvku
Chystá se novelizace zákona, která by měla usnadnit podnikání rodičům OSVČ, kteří pečují o dítě do čtyř let…
Více informacíNulové příjmy z podnikání se musí i v roce 2023 finančnímu úřadu nahlásit
Při podnikání musí podnikatel finančnímu úřadu nahlásit i to, když má v nějakém zdaňovacím období…
Více informacíPreventivní novinku ochrany podnikatelů před úpadkem schválila vláda
Prevence je vždycky lepší, než léčit již rozběhlé onemocnění a neplatí to jen pro zdraví lidské, ale i pro…
Více informací