Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Podnikatelské úvěry zdražují a řešením mohou být třeba úvěry v eurech, ale ne vždy

Mohlo by se zdát, že podnikatelé mají v současné době největší starosti zejména s dopady epidemických opatření, ale není tomu tak. Je zde  další zásadní jev, který v současné době podnikatelům působí vrásky. Tímto zneklidňujícím faktorem je zvyšování úrokových nákladů, když má firma sjednánu půjčku či půjčky. V některých případech se dá situace zlepšit přechodem na úvěry v eurech, ale není to všelék.

Podnikatelské úvěry zdražují a řešením mohou být třeba úvěry v eur 2.jpg
Datum článku: 24. 11. 2021

Zdražení podnikatelských úvěrů zasáhlo hlavně půjčky s pohyblivou sazbou a další zdražování se podle odborníků ještě očekává

Jak prozrazuje úvod článku, může půjčka v podnikání v nepříznivé době, jako je ta současná, působit nemalé starosti zvláště, když náklady s úvěrem spojené začnou měsíc od měsíce stále více růst.

Tento zneklidňující růst nákladů v současné době již několikátý měsíc po sobě zaznamenávají firmy, které mají sjednány úvěry jen s krátkodobým zajištěním nebo s takzvanou pohyblivou sazbou. Uvedený typ úvěrů totiž přímo reaguje na současnou nepříznivou inflační situaci a náklady s ním spojené rostou spolu se sazbami Centrální banky. Hlavní úroková míra udávaná Českou národní bankou a určující úrokové sazby se letos měnila již čtyřikrát v červnu, srpnu, říjnu i listopadu a každá z těchto změn znamenala zvýšení. První a druhé zvýšení bylo o 0,25 procentního bodu, ale zvýšení listopadové bylo už o 1,25 procentního bodu a další zvyšování se očekává v prosinci. Důvodem zvyšování sazeb je podle bankovních expertů potřeba korigovat rostoucí inflaci. Jenže růst inflace se podle všech současných ekonomických ukazatelů ještě hned tak nezastaví a tak i nadále ještě porostou i popsané náklady podnikatelů.

Vyšší úroky pro firmy znamenají větší zátěž a samozřejmě utlumení investic a rozvoje a může se přidat samozřejmě i zhoršení platební bilance.

Lépe jsou na tom úvěry fixní zajištěné a úvěry v eurech, ale k úvěrům v eurech jsou nutné odpovídající eurové příjmy

Uvedená situace jasně ukazuje, jak je důležité si vždy situaci ohledně půjček dobře promýšlet zejména z hlediska ochrany před  nečekanými situacemi. Popsaná problematická situace se vyhnula zajištěným úvěrům, úvěrům s fixní sazbou a úvěry v eurech.

Jak už název napovídá fixní čili pevná a zajištěná úroková sazba se nemění během celého trvání úrokového vztahu. I když hypotéka s fixní sazbou mívá od počátku úrokovou míru nastavenou výše než u úvěry s proměnlivou a lákavější sazbou, hodí se tato zafixovaná hypotéka více zvláště pro podnikatele s menšími finančními rezervami a podnikatele začínající.

Variabilní nezafixované hypotéky mohou mít sice lákavě nízkou sazbu a hypotéka může být rychleji splatitelná, ale klient zde musí být připraven právě na to, že se mu úroková sazba bude často měnit většinou čtvrtletně a v návaznosti na to se bude měnit i výše splátky. U hypotéky s fixní sazbou tedy nehrozí časté zvraty.

Ještě větší jistotu než zafixovaná sazba mohou poskytovat úvěry v eurech. Sazba těchto úvěrů se řídí sazbami v eurozóně a vývoj korunových plateb se těchto úvěrů netýká. Úvěry v eurech se hodí zejména pro firmy, která nějakou část podnikání již v eurech provozují, respektive je potřeba mít v eurech i nějaké odpovídající příjmy.

Firma se tedy nemůže jen tak rozhodnout pro úvěr v eurech. Banky si totiž devizové postavení klienta prověřují a převedení úvěru do eur nepovolí, pokud klient jednoznačně nemá v eurech taktéž příjmy.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Na sociální podnikání je možné získat i v roce 2023 zvýhodněné úvěry

Na sociální podnikání je možné získat i v roce 2023 zvýhodněné úvěry

Datum článku: 10. 01. 2023

Sociální podnikání je velmi prospěšná činnost, do níž se i přes nelehké podmínky pouští nejeden podnikatelský…

Více informací
Podat přiznání k dani silniční a daň zaplatit je třeba do konce ledna 2023

Podat přiznání k dani silniční a daň zaplatit je třeba do konce ledna 2023

Datum článku: 04. 01. 2023

Připomínáme podnikatelům, že někteří z nich mají stále povinnost se nejpozději do posledního lednového dne roku…

Více informací
Podnikání v bytě může způsobit velké problémy nejen podnikateli

Podnikání v bytě může způsobit velké problémy nejen podnikateli

Datum článku: 07. 12. 2022

Podnikání, ať už ve vlastním nebo pronajatém bytě může přinést i velmi zásadní problémy nejen samotnému…

Více informací
Ukončení EET může pokladnám působit problémy

Ukončení EET může pokladnám působit problémy

Datum článku: 07. 12. 2022

Povinnost elektronicky evidovat tržby bude od 1. 1. 2023 zákonem definitivně zrušena. EET už tedy nebude povinná ani…

Více informací