Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Podnikatelské úvěry zdražují a řešením mohou být třeba úvěry v eurech, ale ne vždy

Mohlo by se zdát, že podnikatelé mají v současné době největší starosti zejména s dopady epidemických opatření, ale není tomu tak. Je zde  další zásadní jev, který v současné době podnikatelům působí vrásky. Tímto zneklidňujícím faktorem je zvyšování úrokových nákladů, když má firma sjednánu půjčku či půjčky. V některých případech se dá situace zlepšit přechodem na úvěry v eurech, ale není to všelék.

Podnikatelské úvěry zdražují a řešením mohou být třeba úvěry v eur 2.jpg
Datum článku: 24. 11. 2021

Zdražení podnikatelských úvěrů zasáhlo hlavně půjčky s pohyblivou sazbou a další zdražování se podle odborníků ještě očekává

Jak prozrazuje úvod článku, může půjčka v podnikání v nepříznivé době, jako je ta současná, působit nemalé starosti zvláště, když náklady s úvěrem spojené začnou měsíc od měsíce stále více růst.

Tento zneklidňující růst nákladů v současné době již několikátý měsíc po sobě zaznamenávají firmy, které mají sjednány úvěry jen s krátkodobým zajištěním nebo s takzvanou pohyblivou sazbou. Uvedený typ úvěrů totiž přímo reaguje na současnou nepříznivou inflační situaci a náklady s ním spojené rostou spolu se sazbami Centrální banky. Hlavní úroková míra udávaná Českou národní bankou a určující úrokové sazby se letos měnila již čtyřikrát v červnu, srpnu, říjnu i listopadu a každá z těchto změn znamenala zvýšení. První a druhé zvýšení bylo o 0,25 procentního bodu, ale zvýšení listopadové bylo už o 1,25 procentního bodu a další zvyšování se očekává v prosinci. Důvodem zvyšování sazeb je podle bankovních expertů potřeba korigovat rostoucí inflaci. Jenže růst inflace se podle všech současných ekonomických ukazatelů ještě hned tak nezastaví a tak i nadále ještě porostou i popsané náklady podnikatelů.

Vyšší úroky pro firmy znamenají větší zátěž a samozřejmě utlumení investic a rozvoje a může se přidat samozřejmě i zhoršení platební bilance.

Lépe jsou na tom úvěry fixní zajištěné a úvěry v eurech, ale k úvěrům v eurech jsou nutné odpovídající eurové příjmy

Uvedená situace jasně ukazuje, jak je důležité si vždy situaci ohledně půjček dobře promýšlet zejména z hlediska ochrany před  nečekanými situacemi. Popsaná problematická situace se vyhnula zajištěným úvěrům, úvěrům s fixní sazbou a úvěry v eurech.

Jak už název napovídá fixní čili pevná a zajištěná úroková sazba se nemění během celého trvání úrokového vztahu. I když hypotéka s fixní sazbou mívá od počátku úrokovou míru nastavenou výše než u úvěry s proměnlivou a lákavější sazbou, hodí se tato zafixovaná hypotéka více zvláště pro podnikatele s menšími finančními rezervami a podnikatele začínající.

Variabilní nezafixované hypotéky mohou mít sice lákavě nízkou sazbu a hypotéka může být rychleji splatitelná, ale klient zde musí být připraven právě na to, že se mu úroková sazba bude často měnit většinou čtvrtletně a v návaznosti na to se bude měnit i výše splátky. U hypotéky s fixní sazbou tedy nehrozí časté zvraty.

Ještě větší jistotu než zafixovaná sazba mohou poskytovat úvěry v eurech. Sazba těchto úvěrů se řídí sazbami v eurozóně a vývoj korunových plateb se těchto úvěrů netýká. Úvěry v eurech se hodí zejména pro firmy, která nějakou část podnikání již v eurech provozují, respektive je potřeba mít v eurech i nějaké odpovídající příjmy.

Firma se tedy nemůže jen tak rozhodnout pro úvěr v eurech. Banky si totiž devizové postavení klienta prověřují a převedení úvěru do eur nepovolí, pokud klient jednoznačně nemá v eurech taktéž příjmy.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Vyšší průměrná mzda s konsolidačním balíčkem v roce 2024 uvalí na více příjmů daň 23 procent

Vyšší průměrná mzda s konsolidačním balíčkem v roce 2024 uvalí na více příjmů daň 23 procent

Datum článku: 25. 09. 2023

Většině ekonomicky činných osob je již jasné, že v roce 2024 budou nuceni, z důvodů vyšší průměrné mzdy…

Více informací
Chod firmy je třeba před dovolenou nastavit tak, aby vše důležité probíhalo

Chod firmy je třeba před dovolenou nastavit tak, aby vše důležité probíhalo

Datum článku: 11. 07. 2023

V povědomí široké veřejnosti je často slyšet, že prosperující podnikání a dovolená nejdou dohromady, a že…

Více informací
Oddlužení se zkrátí na 3 roky a posílí se mechanismy vedoucí dlužníky ke splácení

Oddlužení se zkrátí na 3 roky a posílí se mechanismy vedoucí dlužníky ke splácení

Datum článku: 27. 06. 2023

Fyzické osoby, které mají aktivní snahu zbavit se svých problémů s dluhy, dostanou nově možnost se dluhové zátěže…

Více informací
Předčasné splacení hypoték dostane jasná pravidla ohledně poplatku

Předčasné splacení hypoték dostane jasná pravidla ohledně poplatku

Datum článku: 23. 06. 2023

Vláda ČR před několika dny schválila zákon, který mimo jiné nastaví nová jasná pravidla možnosti předčasného…

Více informací