Větší ochrana proti výpovědi při práci na dálku například pro pečující
Velká již schválená novelizace zákoníku práce, která už čeká jen na podpis prezidenta, přinese, jak už mnozí vědí i z článků na tomto portálu, mnoho zásadních změn. Nejedna z těchto novinek se bude týkat i práce na dálku nebo ještě jinak řečeno práce z domova. Jedna z těchto novinek má více chránit proti výpovědi zaměstnance dohodáře pracující z domova například při péči o blízké.

Pro výpověď danou zaměstnanci pracujícímu na dohodu z domova kvůli péči o blízké bude potřeba skutečně závažný důvod
Jeden z klíčových důvodů proč dochází k aktuální velké novelizaci zákoníku práce je nastavení moderních podmínek tak, aby zaměstnanci měli možnost více a snáze skloubit práci s důležitými záležitostmi svého osobního života, zejména s potřebami péče o děti do 15 let věku nebo péče o další blízké vyžadující pomoc druhých osob.
Uvedená skupina zaměstnanců to nemívá snadné už při hledání práce a následně ani ve snaze co nejlépe sladit pracovní záležitosti právě s pečovatelskými potřebami.Tito zaměstnanci bývají daleko více ohroženi výpovědí ze strany zaměstnavatele a zvláště pokud jsou zaměstnáni na některou z dohod konaných mimo pracovní poměr.
Výpověď u daného pracovníka ze strany zaměstnavatele může být velmi rychlá a přece bude zcela v souladu se zákonem, ale bez ohledu na situaci zaměstnance. Podle ustanovení § 77 odst. 4 pracovního zákoníku mají účastníci dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce možnost sami si dohodnout podmínky zrušení tohoto pracovněprávního vztahu. Pokud však takové podmínky předem dohodnuty nejsou, tak mají obě strany vztahu možnost podat výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Výpovědní doba přitom činí pouhých patnáct dní a začíná dnem doručení výpovědi druhé smluvní straně. Popsaný postup lze samozřejmě použít i v případě práce na dálku a výše popsanému zaměstnanci tak může být dána velmi snadno výpověď bez ohledu na jeho těžkou situaci
Nově schválená novela se chystá danou situaci pozměnit. Sice bude i nadále umožňovat oběma stranám pracovního vztahu ukončit závazky i při práci na dohody a na dálku prostřednictvím výpovědi bez nutnosti uvádět důvody a s patnáctidenní výpovědní lhůtou.
Zdůvodnění výpovědi pečujícímu zaměstnanci bude potřeba písemné
Na straně druhé však zmíněná novela přinese omezení dávání výpovědí hlavně ze strany zaměstnavatelů v dané pro zaměstnance náročné situaci. Úprava se soustředí zejména právě na situace, kdy byla dohoda uzavřena v souladu s § 241 odst. 2 zákoníku práce Pokud, zaměstnavatel vyhověl například ženě pečující o malé dítě do 15 let nebo pečující o postiženého blízkého a sjednal s ní podmínky práce na dálku, bude možné tuto spolupráci vypovědět pouze z vážných důvodů souvisejících s provozem nebo v případě, že povaha vykonávané práce neumožňuje, aby tato pracovní spolupráce déle pokračovala. V daných případech také nově bude muset zaměstnavatel výpověď písemně zdůvodnit
Podobné články
Doručování písemností bude snazší pro zaměstnavatele a rizikovější pro zaměstnance
Novelizovaný zákoník práce začne být, kromě ustanovení o dovolené u dohod účinný již od 1. října 2023.…
Více informacíZákoník práce ČR chrání zaměstnance i při smlouvě dle cizího práva
Cizinec pracující v ČR se také může soudně domáhat neplatnosti výpovědi z pracovního poměru a může být…
Více informacíJen převedení na jinou práci při změně zdravotní způsobilosti zaměstnance nestačí
Každý zaměstnavatel má z ustanovení zákoníku práce povinnost chránit zdraví svých zaměstnanců a nikdy nesmí…
Více informacíVýpovědi dané zaměstnavatelem se nemusí podařit ubránit vždy
O tom, že výpověď daná zaměstnavatelem zaměstnanci je pro onoho zaměstnance vždy velmi nepříjemná záležitost,…
Více informací