Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Za zranění při práci bude díky rozhodnutí Ústavního soudu více peněz

Závažné zranění při práci často převrátí život poškozeného naruby, ale pokud to jen trochu jde, vyplatí se bojovat za náležité odškodnění, které bude moci být, díky nedávnému přelomovému rozhodnutí Ústavního soudu vyšší než dosud. Zásadní je si i při nepřízni osudu právo na odškodné bránit třeba až u Ústavního soudu a doložit je klidně větším množstvím odborných posudků.

Za zranění při práci bude díky rozhodnutí Ústavního soudu 2.jpg
Datum článku: 07. 04. 2022

Ústavní soud rozhodl, že při odškodňování závažných pracovních úrazů není možné odškodňovat nižší částkou než v případě stejných následků úrazů za jiných okolností třeba při dopravní nehodě

Je všeobecně známo, že domáhat a skutečně se domoci spravedlnosti není vůbec snadné a stojí to často velké úsilí i mnoho času i peněz. Uvedené platí i pro vymáhání poúrazového odškodnění při závažných pracovních úrazech. Za odškodnění pracovního úrazu i se závažnými následky ještě donedávna dostávali lidé, i když jim byla kompenzace přiznána, odškodnění menší, než za úraz se stejně závažnými následky, který se jim stal například při dopravní nehodě. Paradoxem však bylo, že pokud se uvedená nehoda stala v pracovní době a mohla být kvalifikována jako pracovní úraz, dostal poškozený výrazně vyšší odškodnění, než když úraz se stejnými následky utrpěl taktéž jako pracovní úraz, ale ne při dopravní nehodě.

Jak je taková situace možná? Důvod je odlišné nastavení pravidel hodnoty bodu určujícího výši odškodnění. Tato hodnota bodu u dopravních nehod je totiž výrazně odlišná od hodnoty bodu, která určuje výši odškodnění v případě pracovních úrazů.

V případě úrazů při dopravních nehodách se hodnota bodu určujícího odškodnění měnila, stoupala spolu se zvyšující se průměrnou mzdou. V roce 2022 je hodnota jednoho takového bodu v případě úrazu dopravní nehodou téměř 375 Kč. Oproti tomu hodnota budu v případě pracovních úrazů je, již od roku 2015 na částce 250 Kč a od té doby se nezměnila. Pravidla jsou prostě takto nastavena a nikdo je zatím neměnil, takže vznikl značný rozdíl v případě jedné veličiny, která má vždy určovat odškodné za úraz a dokonce to může být úraz s totožnými následky.

Jednoho dne se však závažný pracovní úraz s invaliditou i dalšími nepříjemnými následky stal zaměstnanci, který si rozdíl v odškodnění v daných situacích uvědomil a bojoval za odškodnění vyšší. Rozsudky soudů nižší instance přiznaly totiž pouze odškodnění, které poškozenému přišlo neadekvátní tomu, co úraz způsobil.

Dotčený se tedy rozhodl bránit u Ústavního soudu, kde se domáhal odškodnění podle občanského zákoníku, nechal si udělat příslušné posudky a dožadoval se odškodnění, které skutečně bude odrážet následky jeho úrazu.

Ústavní soud záležitost posoudil, přehodnotil a dospěl k přelomovému rozhodnutí, že dotčený zaměstnanec jednal správně, když se domáhal odškodnění, které je pro něho výhodnější a nechal si udělat dva odborné posudky. Dále Ústavní soud rozhodl, že i další zaměstnanci, kteří si v případě pracovního úrazu nechají udělat příslušné posudky, které prokáží, že jedno navrhované odškodnění je nižší než druhé, mohou žádat odškodnění vyšší. Poškození, kteří utrpí úraz v zaměstnání, už nemají být v nevýhodě proti poškozeným se stejnými následky, kterým se úraz nestal v práci, ale ve volném čase. Více zde.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Výpovědi dané zaměstnavatelem se nemusí podařit ubránit vždy

Výpovědi dané zaměstnavatelem se nemusí podařit ubránit vždy

Datum článku: 18. 01. 2023

O tom, že výpověď daná zaměstnavatelem zaměstnanci je pro onoho zaměstnance vždy velmi nepříjemná záležitost,…

Více informací
Zvýšení náhrad za ztrátu výdělku po úrazu či nemoci v zaměstnání v roce 2023

Zvýšení náhrad za ztrátu výdělku po úrazu či nemoci v zaměstnání v roce 2023

Datum článku: 01. 12. 2022

Náhrady za ztrátu výdělku zaměstnancům po pracovním úrazu či nemoci z povolání a také náhrady pro pozůstalé…

Více informací
Soudní znalci a tlumočníci budou dostávat od roku 2023 vyšší odměny

Soudní znalci a tlumočníci budou dostávat od roku 2023 vyšší odměny

Datum článku: 28. 11. 2022

Novela vyhlášek, která zvýší od 1. 1. 2023 odměny soudním znalcům a tlumočníkům už čeká pouze…

Více informací
Pro pracující starobní důchodce bude v roce 2023 možná nová sleva na pojistném

Pro pracující starobní důchodce bude v roce 2023 možná nová sleva na pojistném

Datum článku: 28. 11. 2022

Pracující důchodci se nejspíše v roce 2023 dočkají vyšší motivace k tomu, aby u práce či podnikání ještě…

Více informací