Zaměstnávání manžela či manželky na pracovní poměr nebo dohody je zákonem zakázáno
Zaměstnávání má svá pevná zákoníkem práce stanovená pravidla, která je nutné respektovat také v rámci manželských či partnerských vztazích. Právě kvůli manželskému či partnerskému svazku může velmi snadno neúmyslně dojít k porušení zákoníku práce. Zaměstnávání mezi manžely formou základních pracovněprávních vztahů totiž zákoník práce zakazuje.

I když jsou manželé sehraná dvojka, zaměstnávat se vzájemně nesmí, alespoň ne v nejzákladnějších formách pracovněprávních vztahů
I dnes lze najít manželské či partnerské páry, kde si dvojice skutečně dokáže rozumět takřka beze slov a těšila by je i pracovní spolupráce, avšak pozor v dané oblasti by se mohli manželé velmi snadno dopustit překročení zákona.
Vzájemné zaměstnávání v těch nejklasičtějších formách, mezi manželi totiž zákoník práce § 318 přímo zakazuje. Manželé a stejně tak registrovaní partneři se nesmí vzájemně zaměstnávat v pracovním poměru ani formou dohod konaných mimo pracovní poměr tedy na DPP či DPČ.
Nepříjemná situace z hlediska dodržování zákona může nastat v okamžiku, když ti co se vzájemně zaměstnávají se rozhodnou vstoupit do zákonného svazku manželského nebo uzavřít registrované partnerství i v daném případě má totiž předchozí pracovněprávní vztah zaniknout, protože odporuje výše uvedenému zákonnému ustanovení.
Uzavření i trvání některé z výše uvedených forem pracovněprávního vztahu mezi manželi je tedy z pohledu práva jednání v rozporu se zákonem, a pokud se o daný pracovně-manželský propletenec začne zajímat kontrola z inspektorátu práce, může nastat velmi nepříjemný problém, který může nakonec skončit až u soudu. Další nepříjemností totiž v daném stavu věci je to, že zákon nikde výslovně nestanoví, jakým způsobem a kdy má pracovní poměr vzniklý mezi manželi či partnery ještě v době před uzavřením svazku, skončit. Jaksi se předpokládá, že pracovní vazba by měla skončit v den vzniku manželství, ale jednoznačně to v zákoně uvedeno není a případný spor v dané věci může tedy rozhodnout jen soud.
V podnikání je situace snazší, tam se manželskému zaměstnávání a pracovní spolupráci nebrání
Jsou však i situace, kde uvedený zákaz neplatí a manželé či partneři se mohou zaměstnávat a spolupracovat bez obav. Podnikání pevné vazby i ty manželské naopak prospívají a manžel či manželka zde mohou klidně zaměstnat drahou polovičku coby spolupracující osobu a ještě je to pro ně daňově výhodné. V uvedeném případě totiž se tato vazba nespadá do oblasti pracovněprávní, ale naopak občanskoprávní.
Pracovněprávní vztah mezi manželi může být uzavřen bez problémů v případech, kdy jeden z manželů bude zaměstnávat toho druhého z pozice společníka obchodní společnosti či člena družstva, protože zde jde o uzavření pracovního vztahu, kdy zaměstnávající partner je vlastně prostředníkem vztahu mezi právnickou osobou společností, družstvem a zaměstnancem. Paragrafy toto nehodnotí jako zaměstnání mezi manželi.
Bez problémů se zákazy mohou pracovněprávní vazby typu pracovního poměru či dohod vznikat mezi druhem a družkou, protože zde zákonem stvrzené manželství či partnerství není.
Uzavírání pracovního poměru či dohod s jinými blízkými než s manželem či manželkou zákon také nezakazuje
Z hlediska zaměstnávání blízkých je zákon nepřející pouze ohledně manželů či registrovaných partnerů. V případě jiných blízkých osob zákon zaměstnávání nebrání. Vzájemně se tedy i na pracovní poměr či dohody o zaměstnání mimo pracovní poměr mohou klidně zaměstnávat rodiče a dospělé děti, sourozenci, tchán a zeť i další.
Podobné články
Informace v příloze účetní závěrky jsou stejně zásadní jako údaje v závěrce samotné
Příloha účetní závěrky je vždy nedílnou součástí každé účetní závěrky a slouží jako doplňující…
Více informacíOdstupné může být poskytováno i jako benefit
Zaměstnavatelé mají ze zákona možnost poskytovat svým zaměstnancům nejrůznější výhody nebo jinak řečeno…
Více informacíKonsolidační balíček a jeho nejdůležitější změny v roce 2024
Konsolidační balíček úsporných opatření v minulých dnech schválili senátoři a čeká tedy už jen na podpis…
Více informacíLimit pro neplacení sociálního pojištění při vedlejším podnikání v roce 2024 stoupne
Při podnikání na vedlejší činnost OSVČ zcela legálně nemusí odvádět státu sociální pojištění z tohoto…
Více informací