Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Chod firmy je třeba před dovolenou nastavit tak, aby vše důležité probíhalo

V povědomí široké veřejnosti je často slyšet, že prosperující podnikání a dovolená nejdou dohromady, a že pokud podnikatel chce, aby ve firmě vše perfektně šlapalo, tak si zkrátka dovolenou nemůže dovolit. Jenže opak je pravdou i podnikatel dovolenou k načerpání nových sil nebo třeba i nových poznatků. V dobře fungující firmě, kde panuje přirozený řád a každý má své místo a úkoly je i dovolená nedílnou součástí onoho přirozeného koloběhu.

Chod firmy je třeba před dovolenou nastavit tak, aby vše důležité pr 2.jpg
Datum článku: 11. 07. 2023

O dovolené je důležité informovat předem nejen zaměstnance a nastavit jasná pravidla

Komunikace se zaměstnanci i zákazníky a organizace jsou tím nejdůležitějším čemu je nutné v dostatečném časovém předstihu před nástupem na dovolenou věnovat potřebnou pozornost a energii. Správná komunikace a řízení před odjezdem na dovolenou je klíčem k hladkému chodu firmy při čerpání dovolené samotné.

Klíčové je informovat o termínu dovolené předem zaměstnance, aby byli předem připraveni na období nepřítomnosti nadřízeného a měli jasně nastavena pravidla fungování podniku i úkoly, které mají plnit po dobu této nepřítomnosti. Je třeba s nimi předem probrat a jednoznačně ujasnit pokyny zejména ve smyslu jejich kompetencí o čem mohou a nemohou rozhodovat. Je dobré určit si jednoznačně na uvedenou dobu zástupce, který převezme na svá bedra alespoň nejnutnější pravomoci a rozhodování a dohlédne i na to, aby všechny potřebné nutné záležitosti byly splněny včas i za nepřítomnosti vedení. Ty nejodpovědnější úkoly, kterými jsou například zpracování a výplata mezd a podobné je však důležité zařídit jako šéf firmy před dovolenou.

Obdobnou péči v oblasti určení pravidel firemního fungování po dobu  nepřítomnosti, jaká je věnována zaměstnancům, je třeba věnovat také zákazníkům a obchodním partnerům. Také tyto subjekty je důležité z pozice vedení firmy s předstihem informovat o plánované dovolené a zajistit, aby se jim v případě potřeby řešení neodkladných záležitostí dostalo profesionálního jednání přesně dle záležitosti, kterou potřebují řešit.

Maximální pozornost je nutné před dovolenou věnovat daňovým povinnostem i rozpracovaným zakázkám

Čemu je nutné před dovolenou věnovat také intenzivní pozornost, jsou termíny pro plnění daňových povinností například ohledně DPH i dalších daní. Je třeba nezapomínat, že uvedené záležitosti mají zákonem přesně nastavené lhůty pro splnění a jejich vyřízení většinou nelze odložit na dobu po dovolené, ale je nutné je vyřešit před dovolenou. Pokud ve firmě spolehlivě funguje spolehlivá a léty prověřená účetní, pak je možné se s ní předem domluvit na tom, že potřebné daňové záležitosti vyřídí samostatně během trvání vaší dovolené.

Další záležitostí, na kterou je třeba před dovolenou soustředit pozornost. Jsou rozpracované zakázky. S klidnou myslí lze odejít vstříc dovolenkovým zážitkům pouze od dokončeného díla nebo díla dokončeného alespoň z části, tak aby se předešlo rizikové situaci, že bude nutné dovolenou přerušit právě kvůli nedokončenénu dílu.

Nemalou pozornost je důležité před dovolenou věnovat též datové schránce

Datová schránka je od roku 2023 povinnou záležitostí ze zákona pro každého podnikatele a stejně povinné jsou i náležitosti svázané s existencí a fungováním této schránky. Datovou schránku je nutné pravidelně navštěvovat, kontrolovat její obsah a v náležité lhůtě samozřejmě také reagovat na zprávy a výzvy úřadů, pokud se ve schránce objeví. Pokud tedy podnikatel ví, že bude delší dobu bez možnosti přístupu do datové schránky, je důležité si domluvit s prověřenou a pověřenou osobou minimálně kontrolování dané schránky.

Pokud je vše popsané před dovolenou zajištěno, může si i podnikatel dovolenou užívat

Závěrem je tedy možné konstatovat, že pokud podnikatel před svým odjezdem na dovolenou s rozmyslem a pečlivě zajistí vše zásadní pro fungování firmy, může si dovolenou klidně užívat a firma jeho nepřítomnost bez úhony zvládne.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Obrat by si kvůli povinnostem k DPH společnosti s ručením omezeným měli pravidelně kontrolovat

Obrat by si kvůli povinnostem k DPH společnosti s ručením omezeným měli pravidelně kontrolovat

Datum článku: 12. 09. 2023

Obrat je pro firmu velmi zásadní veličinou. Jde o ukazatel finanční rovnováhy a prosperity podniku. Tuto veličinu je…

Více informací
Dluhy na daních je možné už zjistit i pomocí portálu Moje daně na webu Finanční správy ČR

Dluhy na daních je možné už zjistit i pomocí portálu Moje daně na webu Finanční správy ČR

Datum článku: 11. 09. 2023

Zjistit si případné dluhy na daních je už možné nejen s pomocí ePortálu ČSSZ, ale obdobnou službu nově spustil…

Více informací
Firmy si svá průmyslová práva stále nechrání tak, jak by měly

Firmy si svá průmyslová práva stále nechrání tak, jak by měly

Datum článku: 01. 09. 2023

Vše co má určitou hodnotu a je užitečné pro společnost i jednotlivce je potřeba opatrovat a chránit. Stále…

Více informací
Nadnárodní podniky budou muset v ČR nově odvádět alespoň minimální daň z příjmu

Nadnárodní podniky budou muset v ČR nově odvádět alespoň minimální daň z příjmu

Datum článku: 31. 08. 2023

Alespoň minimální daň z příjmu 15% budou muset v naší zemi povinně nově odvádět všechny velké skupiny…

Více informací